- La nivel gimnazial (clasele V-VIII) Instituția noastră își asumă ca rol fundamental formarea și promovarea tinerilor sportivi capabili de performanță la disciplinele fotbal (băieți), atletism (băieți,fete).
Prin activitatea modernă pe care o promovează, prin dimensiunea europeană a actului pedagogic, instituția noastră asigură pregătirea temeinică a elevilor atât la obiectele de cultură generală, cât și în domeniul sportului de performanță, oferind tinerilor absolvenți posibilitatea de a urma cursurile oricărei instituții de învățământ liceal, în domeniul sportiv sau în alte domenii de activitate, și de a-și continua activitatea sportivă la cluburi de tradiție din țară și din străinătate.
clasa ramura sportivă sala
1 V Invatamant integrat sportiv fotbal/atletism A13
2 VI Invatamant integrat sportiv fotbal/atletism A14
3 VII Invatamant integrat sportiv fotbal/atletism A16
4 VIIII Invatamant integrat sportiv fotbal/atletism A26
5 A DOUA SANSĂ ANUL 1
6 A DOUA SANSĂ ANUL 2
7 A DOUA SANSĂ ANUL 3
8 A DOUA SANSĂ ANUL 4
2. Formarea profesională iniţială (după terminarea clasei a VIII-a ) se realizează, începând cu anul 2009 la învățământul liceal (clasele IX-XII) pe un traseu de tip progresiv, care cuprinde:
- ciclul inferior al liceului (clasele a IX-a şi a X-a ) – învăţământ obligatoriu
- ciclul superior al liceului (clasele a XI-a şi a XII-a ) – Învăţâmânt post obligatoriu
După finalizarea învăţământului obligatoriu (clasa a X -a) elevii pot opta pentru continuarea studiilor în ciclul superior al liceului (fără nici un examen) sau pot alege să părăsească sistemul de învăţământ în vederea angajării pe piaţa muncii.
Elevii care îşi continuă studiile în învăţământul post-obligatoriu şi vor finaliza cursurile liceale, vor putea susţine examenul de bacalaureat precum şi examenul de certificare a competenţelor profesionale de nivel 4, obţinând o calificare de nivel 4 (tehnician), schematizate în continuare.
Filiera tehnologică- învățământ de zi | |||||||
Nr. crt | Clasa | Profil | Domeniul de pregătire de bază | Domeniul de pregătire generală | Calificarea | Diriginte | Sala |
1 | IX A | Tehnic | Electronică automatizări | Pintea Violeta | P17 | ||
2 | IX B | Resurse naturale şi protecţia mediului | Protecţia mediului | Halasz Simona | A18 | ||
3 | IX C | Servicii | Economic | Miclăuș Adriana | P18 | ||
4 | IX D | Servicii | Turism şi alimentaţie | Jurje Roxana | A24 | ||
Filiera teoretică- învățământ de zi | |||||||
Nr. crt | Clasa | Profil | Specializare | Diriginte | Sala | ||
5 | XII E | Uman | Științe sociale | Miclăuș Mihai | A27 | ||
Filiera teoretică- învățământ FR | |||||||
Nr. crt | Clasa | Profil | Specializare | Diriginte | Sala | ||
6 | IX FR | Uman | Științe sociale | Ilea Georgeta | |||
Filiera tehnologică- învățământ de zi | |||||||
Nr. crt | Clasa | Profil | Domeniul de pregătire de bază | Domeniul de pregătire generală | Calificarea | Diriginte | Sala |
7 | X A | Tehnic | Electronică şi automatizări | Electronică automatizări | Hofer Vanda | P9 | |
8 | X B | Resurse naturale şi protecţia mediului | Protecţia mediului | Protecția mediului | Călăuz Raluca | A19 | |
9 | X C | Servicii | Economic | Economic | Pop Angelica | P8 | |
10 | X D | Servicii | Turism şi alimentaţie | Turism | Feher Ioan | P15 | |
11 | XI A | Tehnic | Tehnician operator tehnică de calcul | Barbus Nadia | P7 | ||
12 | XI B | Resurse naturale şi protecţia mediului | Tehnician ecolog şi protecţia calităţii mediului | Tulbure Călin | A25 | ||
13 | XI C | Servicii | Tehnician în activităţi economice | Bartis Marinela | P16 | ||
14 | XI D | Servicii | Tehnician în turism | Fanea Irina | A20 | ||
15 | XII A | Tehnic | Tehnician operator tehnică de calcul | Ardelean Eugen | B22 | ||
16 | XII B | Resurse naturale şi protecţia mediului | Tehnician ecolog şi protecţia calităţii mediului | Bud Rodica | B23 | ||
17 | XII C | Servicii | Tehnician în activităţi economice | Solomon Flavius | P10 | ||
18 | XII D | Servicii | Tehnician în turism | Obșitoș Octavian | A21 |
Învățământ profesional de 3 ani | ||||||
Nr. crt | Clasa | Domeniul de pregătire de bază | Domeniul de pregătire generală | Calificarea | Diriginte | Sala |
1 | IX E | Mecanică/ Fabricarea produselor din lemn | Mecanica de motoare/fabricarea produselor din lemn | Mecanic auto/tâmplar universal | Bilț Irina | B7 |
2 | IX F | Turism și alimentație/Comerț | Turism și alimentație/Comerț | Ospatar chelner in unitati alimentare/ Comerciant-vânzător | Hotca Dorina | B2 |
3 | XE | Mecanică | Mecanica de motoare | Mecanic auto | Frățilă Viorel | B18 |
4 | X F | Turism și alimentație | Turism și alimentație/Comerț | Ospatar chelner in unitati alimentare | Pintea Radu | B12 |
5 | XI E | Mecanică | Mecanica de motoare | Mecanic auto | Jurchis Ion | B18 |
6 | XI F | Agricultură/Mecanica | Lucrator in agroturism/Lacatuserie mecanica structuri | Lucrător în agroturism/Confectioner tamplarie din Al si mase plastice | Pal Nicolae | B12 |